Skip to Main Content
Banner About

Bishop Haller

Appointments

Bishop Laurie Haller,  resident bishop, Iowa Area  and interim bishop, Dakotas-Minnesota Area, serving the Dakotas Conference, announces the following appointments.  All appointments begin July 1, 2021 unless otherwise noted. The newest announcements are in bold text.

Allen Finger (Other Denomination – North American Baptist) appointed to Elgin Bethesda UMC/Elgin Ebenezer UCC (Northwest District) less than fulltime (.25), from no appointment, effective July 19, 2021.

Tiffany Ortman (newly Licensed Local Pastor) appointed as chaplain to Luther Manor, Sioux Falls, SD (Southeast District) fulltime, from no appointment, effective June 1, 2021.

Stephanie Eliason (newly Licensed Local Pastor) appointed to Alexandria (Southeast District) less than fulltime (.25), from no appointment, effective July 1, 2021.

Tamba Clark (Elder Other Methodist Denomination – AME) appointed to Calvary African- church start (Northeast District) less than fulltime (.50), from Calvary African (Northeast District) less than fulltime (.25), effective July 1, 2021.

Davis Anderson (Lay Supply - Supervised by Mitchell Fusion) assigned to Ethan (Southeast District) less than fulltime, from no assignment, effective July 1, 2021.

Shawn Abbas (Other Denomination – Reformed Church of America) appointed to Eureka (Southwest District) fulltime, from no appointment, effective July 1, 2021.

Barbara Krumm (In Licensing process) appointed to Ellendale Presbyterian/UMC and Ashley Emmanuel (Northwest District) less than fulltime (.75), from Luke 10 Team (Northwest District) less than fulltime (.75), effective July 1, 2021.

Annie Carlson (In Licensing process) appointed to Washburn/Center (Northwest District) less than fulltime (.75), from no appointment, effective July 1, 2021.

Cory Thrall (Certified Candidate and Licensed, not Appointed) to no appointment, from Washburn/Center/Hazen (Northwest District) fulltime, effective July 1, 2021.

Teri Johnson (Full Elder) appointed to Extension Ministries – SD State University (Southeast District) fulltime, from Extension Ministries – SD State University (.50) and Vermillion (.50) (Southeast District), effective July 1, 2021.

Chet Cataldo (Retired Elder) appointed to Luke 10 Team Leader at Lehr UMC (Northwest District) less than fulltime (.25), from Luke 10 Team Leader at Ashley / Lehr / Edgeley / Ellendale Presbyterian-United Methodist (Northwest District) less than fulltime (.25), effective July 1, 2021. The Luke 10 Team will only be serving Lehr UMC this year.

Travis Voeltz (Licensed Local Pastor) appointed to Edgeley Wesley (Northwest District) less than fulltime (.25), from Luke 10 Team (Northwest District) less than fulltime (.25), effective July 1, 2021.

Lori Broschat (Full Elder) to Medical Leave from Devils Lake: First (Northwest District) fulltime, effective June 1, 2021.

Mike Flowers (Licensed Local Pastor) appointed to Devils Lake: First (Northwest District) less than fulltime (.50) and Spirit Lake Ministry (Northwest District) less than fulltime (.50), from Spirit Lake Ministry (Northwest District) fulltime, effective June 1, 2021.

Robert Moorlach (Full Elder) appointed to Oakes UMC and Oakes PCUSA (Northeast District) fulltime, from Jackson and Lakefield: First (Minnesota Conference) fulltime, effective July 1, 2021. Robert will be transferring membership from Minnesota to the Dakotas Annual Conference.

Abigail Ozanne (Full Elder, MN Annual Conference) appointed to Watertown: First (Northeast District) as associate pastor, fulltime, from Browns Valley: United; Sisseton, SD: First Presbyterian; Veblen, SD Presbyterian (North Star District - MAC) fulltime, effective July 1, 2021.

Rodney Tkach (Full Elder) to Transitional Leave from appointment in Holston Conference (Extension 346.1), effective April 1, 2021. Rodney will be transitioning to retired membership effective July 1, 2021.

Roy Caudill (Retired Elder) to Brandon Celebration (Southeast District) as interim, less than fulltime (.25) from retirement, effective April 12, 2021.


Jason Marty Martens (Licensed Local Pastor) to No Appointment from Brandon Celebration (Southeast District), less than fulltime (.25), effective April 15, 2021. Marty will remain a certified candidate.

Jesse Irvine (Laity) assigned to Park River Federated/Fordville PCUSA (Northeast District), less than fulltime from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2021.

Tiana Bohn (In Licensing Process) appointed to Milnor UMC (Northeast District), less than fulltime (.25) from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2021.

Taylor Johnson (Licensed Local Pastor) appointed to Extension Ministries (337.3), Moorhead: Grace UMC (Minnesota Conference/North Star District), as pastor, fulltime from Sioux Falls: First (Southeast District) as associate pastor, effective July 1, 2021.

Adele (Addy) Kenkel (Laity) assigned to Brandon Celebration (Southeast District), less than fulltime (.75) from No Appointment or Assignment, effective June 1, 2021.

Josh Willprecht (Licensed Local Pastor) appointed to Brandon Celebration (Southeast District) as Associate Pastor, less than fulltime (.25) from No Appointment or Assignment, effective June 1, 2021.

Seth Duncan (In Licensing Process) appointed to Cresbard/Tolstoy (Southwest District), less than fulltime (.75) from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2021.

Robert Blackburn (In Licensing Process) appointed to Langdon (Northwest District), fulltime, from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2021.


Steve Wynkoop (Laity) assigned to Cavalier Trinity (Northeast District), fulltime from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2021.

Jordan Louks (Provisional Elder) appointed as Associate Pastor to Sioux Falls First (Southeast District), fulltime, from Ethan (Southeast District), less than fulltime (.5), effective July 1, 2021.

Justin Trent (CLM) to No Appointment or Assignment from Fairburn (Southwest District), less than fulltime (.25), effective July 1, 2021.

Jerry Simmons (In Licensing Process) appointed to Fairburn (Southwest District), less than fulltime (.25), from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2021.

Taylor Johnson (Licensed Local Pastor) appointed to Moorhead Grace (North Star District - Minnesota Conference), fulltime, from Associate Pastor at Sioux Falls First (Southeast District), less than fulltime (.75), effective July 1, 2021. Taylor is moving toward provisional membership and commissioning on the Elder Track in the Dakotas Conference.

Henry L. Jenkins, Jr. (Full Elder) appointed to Fargo Calvary (Northeast District), fulltime, from Extension Ministry:  Airforce Chaplain, fulltime, effective July 1, 2021. Henry follows David Motta who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2021.

DeAnn Eidem (Full Elder) appointed as Lead Pastor at Rapid City Canyon Lake (Southwest District), full time, from Interim Lead Pastor at Rapid City Canyon Lake, full time, effective July 1, 2021.

John Bergh (Retired Licensed Local Pastor) appointed to Oakes, Cogswell (Northeast District), less than fulltime (.25) from No Appointment or Assignment, effective January 1 – June 30, 2021.

Theta Miller (Full Elder) appointed to First Christian Church ( Disciples of Christ – Clarksville, TN), fulltime, from Family Leave, effective December 1, 2020.

David F. Motta (Full Elder) to Retired Status from Fargo:  Calvary (Northeast District), fulltime, effective July 1, 2021.

Richard D. Pittenger (Full Elder) to Retired Status from Milnor, Wyndmere, Sheldon (Northeast District), less than fulltime (.75), effective July 1, 2021.

Glen E. Sayler (Full Elder) to Retired Status from Leave of Absence, effective July 1, 2021.

Jeffrey Neuberger (Licensed Local Pastor) appointed to Extension Ministry:  Avera, St. Mary’s Hospital, Pierre, South Dakota (Southwest District), less than fulltime (.5) from Park River Federated, Fordville (Northeast District), less than fulltime (.75), effective November 10, 2020.

DeAnn Eidem (Full Elder) appointed as Interim Lead Pastor at Rapid City Canyon Lake (Southwest District), fulltime, from Family Leave, effective October 1, 2020.

Tia Felberg (Newly Licensed Local Pastor) appointed to De Smet, Iroquois (Southeast District), less than fulltime (.75) from assigned as Laity to De Smet Iroquois, less than fulltime (.75), effective October 1, 2020.

Mary Morgan (Newly Licensed Local Pastor) appointed to White, Sterling (Southeast District), less than fulltime (.5) from assigned as Laity to White, Sterling, less than fulltime (.5), effective October 1, 2020.

Kevin Kloster (Full Elder) appointed to Medical Leave of Absence from Rapid City Canyon Lake (Southwest District), fulltime, effective October 1, 2020.

Raenelle Sorenson (Retired Licensed Local Pastor) appointed to Larimore UMC, Arvilla PCUSA (Northeast District), less than fulltime (.5) from Larimore UMC, Arvilla and Emerado PCUSA (Northeast District), less than fulltime (.75), effective October 1, 2020.

Deann Eidem (Full Elder) appointed to Family Leave of Absence from Rapid City Canyon Lake (Southwest District), less than fulltime (.25), effective September 1, 2020.

Corey Enfield (Laity – Certified Candidate) to No Appointment or Assignment from Yankton First, Gayville-Volin (Southeast District), less than fulltime (.75), effective August 16, 2020.

Mark Ellingson (Full Elder) appointed to Extension Ministry:  LifeSource (Organ, Eye and Tissue Donation), Clinical Hospital Coordinator, (Northeast District), fulltime, from Extension Ministry:  Altru Health System (Northeast District), fulltime, effective August 31, 2020.

Denise Van Meter (Laity) assigned as Interim to Alexandria (Southeast District), less than fulltime (.25) from No Appointment or Assignment, effective August 1, 2020.

Jordan Louks (Provisional Elder) appointed to Ethan (Southeast District), less than fulltime (.5) from Alexandria, Ethan (Southeast District), fulltime, effective August 1, 2020.

UMC

Dakotas Annual Conference of The United Methodist Church 605.996.6552 https://www.dakotasumc.org/media/library/fluid-mod-setting/12/logo/logo.png https://www.dakotasumc.org/media/library/fluid-mod-page/2/slideshow_home/DK AC2021 slider copy.jpg 1331 University Ave. Mitchell SD 57301-0460 US 43.69689310 -98.03291320 122 W. Franklin Avenue Ste 400 Minneapolis MN 55404 US 0.00000000 0.00000000 1331 W University Ave Mitchell SD 57301 US 0.00000000 0.00000000 1331 University Ave Mitchell SD 57301 US 0.00000000 0.00000000 http://www.facebook.com/dakotasumc http://www.twitter.com/DakotasUM https://vimeo.com/dakotasumc https://www.instagram.com/dakotasumc https://www.flickr.com/photos/dakotasumc/albums