Skip to Main Content
Banner About

Bishop

Appointments

Clear opens as of November 17, 2023

Bishop Lanette Plambeck, resident bishop for the Dakotas-Minnesota Area of The United Methodist Church, announces the following appointments. All appointments begin July 1, 2024 unless otherwise noted. The newest announcements are in bold text.

Paul Lint (Full Elder) appointed to Spearfish (Southwest District) fulltime, from Extension Ministries: Wesley Acres Camp/Dakotas Camping, effective TBD.

Brenda Wicks (Licensed Local Pastor) appointed to Carpenter and Extension Ministry: Regional Care Coordinator (Southeast District) less than full time (.25), from Carpenter (Southeast District) less than fulltime (.25), effective January 1, 2024.

Marilyn Spurrell (Retired Elder) appointed as interim to White-Sterling (Southeast District) less than fulltime (.25), from retirement, effective January 15, 2024.

Howard Grinager (Retired Elder) appointed as interim to Sioux Falls Wesley (Southeast District) less than fulltime (.25), from retirement, effective February 12, 2024.

John Price (Retired Elder) withdrawn from UMC from retirement (Southwest District), effective January 1, 2024.

Juwle Nagbe (Retired Elder) withdrawn from UMC from Streeter/Napoleon (no longer UMC – formerly Northwest District), effective December 31, 2023.

Eric VanMeter (Full Elder) appointed to Extension Ministry: Kentucky Conference, Loucon Camp Director fulltime, from Extension Ministries: Dakotas Staff as interim project coordinator for churches and clergy (.50) and Sioux Falls Wesley (.50) (Southeast District) fulltime, effective January 1, 2024.

Rey Colon (Provisional Elder) withdrawn from UMC from Tulare (no longer UMC – formerly Southeast District), effective December 31, 2023.

Taryn Ragels (Licensed Local Pastor) appointed to Mitchell Fusion (.75) and Extension Ministry: DWU Campus Minister (.25) (Southeast District), from Mitchell Fusion (Southeast District) less than fulltime (.75), effective October 15, 2023.

Richard Bensinger (Licensed Local Pastor Other Conference – Virginia) appointed to Rapid City First (Southwest District) fulltime, from Howellsville, Cool Spring (Virginia Conference) less than fulltime (.50), effective January 1, 2024.

Mary Morgan (Licensed Local Pastor) to no appointment (remaining certified candidate, Southeast District), from White/Sterling (Southeast District) less than fulltime (.50), effective December 1, 2023.

Melanie Reiners (Retired Licensed Local Pastor) withdrawn from UMC from retirement (Northeast District), effective November 1, 2023.

Allen Finger (Other denomination – NAB) to no appointment, from Elgin Bethesda UMC (will be closing, formerly Northwest District) and Ebenezer UCC, effective October 16, 2023.

John “Jack” Erickson (Retired Elder) to no appointment from Aberdeen Faith (Northeast District) less than fulltime, effective November 1, 2023

Darwin Kopfmann (Retired Elder) withdrawn from UMC, from retirement (Southwest District), effective November 7, 2023.

Thanael Certa-Werner (Provisional Elder) appointed to Burke/Herrick & Gregory (Southwest District) fulltime, from Burke/Herrick (Southwest District) fulltime effective November 1, 2023.

George Keehner (Certified Lay Minister, Lay Supply) assigned to Prairie View (Southwest District) less than fulltime (.50), from no assignment, effective November 1, 2023.

Kippy Udehn moving to retired LLP status from LLP approved/not appointed (Southwest District), effective November 19, 2023.

Alyssa Quade (Lay Supply – in license reinstatement process) assigned to Velva (Northwest District) less than fulltime (.25), from no appointment/assignment, effective November 1, 2023.

John Bergh (Retired Licensed Local Pastor) withdrawn from UMC, from retirement (Northeast District), effective October 23, 2023.

Jeff Adel (Full Elder) moving to retired status, from Gettysburg/Onida (Wheatland Parish) (Southwest District) fulltime, effective July 1, 2024.

Chet Cataldo (Retired Elder) withdrawn from UMC, from retirement (Northwest District), effective October 3, 2023.

Denise Van Meter (Other Denomination – UCC) assigned to Virgil/Alpena (Southeast District) less than fulltime (.50), from no assignment, effective September 1, 2023.

Melissa Rowenhorst (Licensed Local Pastor – approved but not appointed, certified candidate) to no appointment (Lay Speaker at Frankfort), from Redfield – no longer UMC/ Frankfort (Southeast District) less than fulltime (.50), effective September 1, 2023.

Paul Kimball (Licensed Local Pastor) withdrawn from UMC, from extension ministry (Southeast District), effective September 18, 2023.

William Hoffman (Retired Elder) withdrawn from UMC, from retirement (Southeast District), effective September 21, 2023.

Sarah Herman (Retired Elder) withdrawn from UMC, from retirement (Southwest District), effective September 26, 2023.

Elmo Herman (Retired Elder) withdrawn from UMC, from retirement (Southwest District), effective September 26, 2023.

Steve Behrens (Retired Elder) withdrawn from UMC, from retirement (Southeast District), effective September 11, 2023.

Zach Kingerey (Licensed Local Pastor) withdrawn from UMC, from Wessington Springs/Alpena (disaffiliating September 30, 2023 – formerly Southeast District) less than fulltime (.75), effective September 1, 2023.

Arlyn Coalter (Retired Elder) withdrawn from UMC, from serving Olivet (formerly Southeast District) until their disaffiliation on July 1, 2023, effective August 22, 2023.

Rick Andrus (Certified Candidate from Southeast District) withdrawn from UMC, effective August 23, 2023.

Marvin Winstryg (Retired Associate Member) withdrawn from UMC, from serving Kindred Calvary and Walcott Zion – no longer UMC as of 8-31-23 (formerly Northeast District), effective August 24, 2023.

Mark Britton (Full Elder) withdrawn from UMC, from Marion Grace and Dickey – no longer UMC (formerly Northwest District), effective August 31, 2023.

Elmo Herman (Full Elder) to retirement, from Gregory (Southwest District) fulltime, effective August 1, 2023.

Sandee Prouty-Cole (Provisional Deacon) appointed to Attend School (secondary: The Sanctuary Online Church Start) (Northeast District) fulltime, from Transitional Leave, effective August 15, 2023.

Rob Salmonson (Full Elder) appointed to Clark (Northeast District) fulltime, from Clark/Garden City (Northeast District) fulltime, effective August 16, 2023.

Molly Leger (Licensed Local Pastor) to no appointment (discontinued), from Webster/Bristol-Butler (Northeast District) fulltime, effective August 1, 2023.

Justin Trent (Certified Lay Minister- in licensing process) assigned to Wall/Wasta (Southwest District) fulltime, from no assignment, effective July 15,2023.

 

UMC

Dakotas Annual Conference of The United Methodist Church 605.996.6552 https://www.dakotasumc.org/media/library/fluid-mod-setting/12/logo/logo.png https://www.dakotasumc.org/media/library/fluid-mod-page/2/slideshow_home/Multiplying Love Lenten Study Slider_3.jpg 1331 University Ave. Mitchell SD 57301-0460 US 43.69689310 -98.03291320 122 W. Franklin Avenue Ste 400 Minneapolis MN 55404 US 0.00000000 0.00000000 1331 W University Ave Mitchell SD 57301 US 0.00000000 0.00000000 1331 University Ave Mitchell SD 57301 US 0.00000000 0.00000000 http://www.facebook.com/dakotasumc http://www.twitter.com/DakotasUM https://vimeo.com/dakotasumc https://www.instagram.com/dakotasumc https://www.flickr.com/photos/dakotasumc/albums