Skip to Main Content
Banner About

Bishop Ough

Appointments

Bishop Bruce R. Ough, resident bishop, Dakotas-Minnesota Area announces the following appointments.  All appointments begin July 1, 2018 unless otherwise noted. The newest announcements are in bold text.

 

Melissa Gall (Provisional Deacon) to Primary – Milbank School District, Secondary – Milbank Parkview UMC (Northeast District), fulltime, from Transitional Leave, effective August 1, 2018.

 

Reynaldo Colon (Newly Licensed Local Pastor) to Huron First (Southeast District) as Associate Pastor, .75 time, effective July 15, 2018.

Amy Atkins (Full Elder) to Personal Leave of Absence (Northeast District) from Medical Leave (Northeast District), effective July 21, 2017.
Melissa Gall (Provisional Deacon) to Transitional Leave from Milbank Central (Northeast District), effective March 12, 2018.
Michele Slott (Certified Candidate) to Rapid City First (Southwest District) as Associate Pastor, fulltime, effective August 1, 2018. It is anticipated Michelle will complete requirements to be appointed as a Licensed Local Pastor by August 1, 2018.
Matt Gauger (Lay Supply) ASSIGNED to Aurora (Southeast District) as Worship Pastor, .25 time, effective July 1, 2018. Matt follows Martha Brandt (Licensed Local Pastor) at Aurora as she transitions to the Retired Status, effective July 1, 2018.
Donna Kuper (Licensed Local Pastor) to Aurora (Southeast District) .25 time, effective July 1, 2018. Donna follows Martha Brandt (Licensed Local Pastor) at Aurora as she transitions to the Retired Status, effective July 1, 2018.
Kori Lehrkamp (Full Elder) to Box Elder: The Bridge (Southwest District), .5 time, from serving at The Bridge fulltime, effective July 1, 2018.
Kayla Buckley (Laity) ASSIGNED to Bismarck:  Legacy – Missouri Valley Parish (Turtle Lake, Washburn, Center, Hazen, Beulah) (Northwest District), .5 time, effective July 1, 2018.
Chet Cataldo (Retired Elder) to Luke 10 Team:  Lehr, Ashley, Edgley (Northwest District), as Team Leader, .25 time, effective July 1, 2018. Rebecca Holten (Licensed Local Pastor) who has been serving Ashley/Edgley and Wimbledon/Kensal is transitioning to the retired status, effective July 1, 2018.
Jodi Cataldo (Laity) ASSIGNED to Luke 10 Team:  Lehr, Ashley, Edgley (Northwest District), .25 time, effective July 1, 2018.
Barbara Krumm (Licensed Local Pastor) to Luke 10 Team:  Ashley (Northwest District), .5 time, effective July 1, 2018.
Travis Voeltz (Laity) ASSIGNED to Luke 10 Team:  Lehr, Ashley, Edgley (Northwest District), .25 time, effective July 1, 2018.
Martin Avery (Provisional Elder) to Richland/Colfax Our Savior’s Lutheran (ELCA) (Northeast District), fulltime, from Leave of Absence. This appointment was effective February 5, 2018.
Andrew Early (Licensed Local Pastor) to Bismarck:  Legacy South (Northwest District), fulltime. This appointment was effective January 1, 2018.
Dan Weigel (Licensed Local Pastor) to Bismarck Legacy (Northwest District) as Director of Worship Arts, .25 time. This appointment was effective August 1, 2017.
Krista Wisener (Licensed Local Pastor) to White/Sterling (Southeast District) as Lead Pastor, .25 time, effective July 1, 2018. Krista follows Martha L. Brandt who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2018.
Dillan Sterud (Laity) ASSIGNED to White/Sterling (Southeast District) as Worship and Youth Pastor, .25 time, effective July 1, 2018.
Christine Cappetta (Laity) ASSIGNED to Sioux City:  ARK, (Southeast District) as Lead Pastor, .5 time, effective July 1, 2018.
Derek Runge (Laity) ASSIGNED to Kimball United Parish (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2018. It is anticipated Derek will complete requirements to be appointed as a Licensed Local Pastor on July 1, 2018.
A. Russell Masartis (Full Elder) to Wall/Wasta (Southwest District), .5 time, effective July 1, 2018. Russell has been serving Wall/Wasta and will continue to do so as he transitions to the Retired Status.
Brett Roes (Licensed Local Pastor) to Rapid City:  Canyon Lake (Southwest District) as Teaching Pastor, fulltime, effective July 1, 2018.
Brenda Goodman (Laity) ASSIGNED to Medina/Tappen (Northwest District), one-half time, effective July 1, 2018. Brenda follows Hazel Behrens (Full Elder) who is transitioning to the retired status.
Jeffrey Neuberger (Lay Supply) ASSIGNED to Park River/Fordville (Northeast District), .75 time, effective May 1, 2018. It is anticipated Jeff will complete the requirements to be appointed as a Licensed Local Pastor on July 1.
Brandon Dunham (Laity) ASSIGNED to Groton/Conde (Northeast District), fulltime, effective July 1, 2018. It is anticipated Brandon will complete the requirements to be appointed as a Licensed Local Pastor on July 1.
Molly Leger (Newly Licensed Local Pastor) to Arlington/Lake Preston United (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2018.
Marvin Winstryg (Retired Associate Member – Dakotas Conference) to Steele/Tuttle (Northwest District), .75 time, from Dent/Frazee/Vergas as Associate Pastor (North Star District – Minnesota Conference), .5 time, effective July 1, 2018.
Sarah Herman (Full Elder) to Streeter/Napoleon (Northwest District), fulltime, from Napoleon/Lehr (Northwest District), fulltime, effective July 1, 2018. Sarah follows Hazel Behrens (Full Elder) at Streeter as she transitions to the retired status.
Kevin Kloster (Full Elder) to Rapid City:  Canyon Lake (Southwest District) and Extension Ministries:  Southwest District Superintendent, fulltime, from Extension Ministries:  Southwest District Superintendent, fulltime, effective July 1, 2018. Kevin follows Eric Grinager (Full Elder) at Canyon Lake as he transitions to the retired status.
Ray Sherwood (Other Denomination) to Bowman (Northwest District), fulltime, from Vergas/Dent/Frazee (North Star District – Minnesota Annual Conference), fulltime, effective July 1, 2018.
Daniel P. Bader (Full Elder) to Stillwater:  First (Big Waters District – Minnesota Annual Conference), fulltime, from Pierre:  First (Southwest District – Dakotas Annual Conference), fulltime, effective July 1, 2018. Dan follows Martin B. Raths (Full Elder – Minnesota Conference) and Donna R. Buell (Other Denomination) as they transition to the retired status.
Teresa Whetsel (Licensed Local Pastor) to Miller (Southwest District), fulltime, from Arlington/Lake Preston (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2018.
Randy Maddox (Full Elder) to the Retired Status from Extension Ministries:  William Kellon Quick Professor of Wesleyan and Methodist Studies, Duke Divinity School, effective July 1, 2018.
Ron Olson (Full Elder) to Montrose (Southeast District), .75 time, from Bowman (Northwest District), effective July 1, 2018. Ron follows Nancy Manning who has been serving Montrose in the retired status.
Jordan Louks (Provisional Elder – Projected June 2018) to Alexandria/Ethan (Southeast District), fulltime, from seminary, effective July 1, 2018. Jordan follows Howard Grinager who has been serving in the Retired Status.
Jennifer McDonald (Licensed Local Pastor) to Minot Vincent (Northwest District), fulltime, from seminary, effective July 1, 2018. Jennifer will follow Mary Johnson, Interim Pastor (Other Denomination).
Matthew Richards (Full Elder) to Medical Disability Leave from Miller (Southwest District), effective January 30, 2018.
Andrew Gross ( Newly Licensed Local Pastor) to Madison (Southeast District), .75 time, effective January 1, 2018.
Steve Behrens (Full Elder) to Hitchcock (Southeast District), fulltime, from Steele/Tuttle/Robinson (Northwest District), effective July 1, 2018.
Jeanne Sortland (Licensed Local Pastor) to Wimbledon/Kensal (Northwest District) less than fulltime, effective July 1, 2018. Jeanne follows Becky Holten (Licensed Local Pastor) who is transitioning to the retired status.
Thomas Carlson (Licensed Local Pastor) to Cresbard/Tolstoy (Southwest District), fulltime, from Groton/Conde (Northwest District), effective July 1, 2018. Tom replaces David Birkeland who is transitioning to the retired status.
Jason Christensen (Licensed Local Pastor – projected 7/18) to White River/Mission (Southwest District) fulltime, effective July 1, 2018. Jason replaces Linda Baldock who has been serving White River/Mission in the retired status.
Jeff Lathrop (Licensed Local Pastor) to Grand Forks Wesley (Northeast District) fulltime, from Huron First Associate (Southeast District), effective July 1, 2018. Jeff replaces Gerald Bass who has been serving Wesley in the retired status.
Robert Salmonson (Full Elder) to Personal Leave of Absence from Alexandria/Ethan (Southeast District), effective December 10, 2017.
Howard Grinager (Retired Full Elder) to Alexandria/Ethan (Southeast District), less than fulltime, serving as Interim Pastor in the Retired Status, effective December 10, 2017.
Jennifer Hallenbeck Orr (Full Elder) to Bismarck McCabe (Northwest District) as Worship Pastor, .75 time from Bismarck McCabe as Senior Pastor, fulltime, effective January 1, 2018.
Mark Ehrmantraut (Full Elder) to Bismarck McCabe (Northwest District) as Executive Pastor, fulltime, from Bismarck McCabe as Discipleship Pastor, fulltime, effective January 1, 2018.
Peary Wilson (Retired Full Elder) to Edgemont United/Pringle (Southwest District), one-half time, effective September 1, 2017. Pastor Wilson is serving while in the retired status.
Corey Enfield (Newly Licensed Local Pastor) to Yankton First/Gayville-Volin (Southeast District), three-quarter time, effective November 5, 2017.
John E. McKnight, Jr. (Retired Elder) to Kimball United (Southeast District) as interim, three-quarter time, serving in the retired status, effective November 1, 2017.
Mike Waldrop (newly Licensed Local Pastor) to Aberdeen First (Northeast District) as Associate, effective August 1, 2017. Mike has been assigned to Aberdeen First as Supply Pastor since July 1, 2017, prior to receiving his License for Pastoral Ministry.
Kippy Udehn (Licensed Local Pastor) to Highmore/Harrold/Blunt (Southwest District), less than fulltime, from Hitchcock (Southeast District), less than fulltime, effective September 1, 2017.