Skip to Main Content
Banner About

Bishop Ough

Appointments

Bishopcrest E Mail N3e1d1f

Bishop Bruce R. Ough, resident bishop, Dakotas-Minnesota Area announces the following appointments.  All appointments begin July 1, 2018 unless otherwise noted. The newest announcements are in bold text.

Brenda Goodman (Laity) ASSIGNED to Medina/Tappen (Northwest District), one-half time, effective July 1, 2018. Brenda follows Hazel Behrens (Full Elder) who is transitioning to the retired status.

Jeffrey Neuberger (Lay Supply) ASSIGNED to Park River/Fordville (Northeast District), .75 time, effective May 1, 2018. It is anticipated Jeff will complete the requirements to be appointed as a Licensed Local Pastor on July 1.

Brandon Dunham (Laity) ASSIGNED to Groton/Conde (Northeast District), fulltime, effective July 1, 2018. It is anticipated Brandon will complete the requirements to be appointed as a Licensed Local Pastor on July 1.

Molly Leger (Newly Licensed Local Pastor) to Arlington/Lake Preston United (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2018.

Marvin Winstryg (Retired Associate Member – Dakotas Conference) to Steele/Tuttle (Northwest District), .75 time, from Dent/Frazee/Vergas as Associate Pastor (North Star District – Minnesota Conference), .5 time, effective July 1, 2018.

Sarah Herman (Full Elder) to Streeter/Napoleon (Northwest District), fulltime, from Napoleon/Lehr (Northwest District), fulltime, effective July 1, 2018. Sarah follows Hazel Behrens (Full Elder) at Streeter as she transitions to the retired status.

Kevin Kloster (Full Elder) to Rapid City:  Canyon Lake (Southwest District) and Extension Ministries:  Southwest District Superintendent, fulltime, from Extension Ministries:  Southwest District Superintendent, fulltime, effective July 1, 2018. Kevin follows Eric Grinager (Full Elder) at Canyon Lake as he transitions to the retired status.

Ray Sherwood (Other Denomination) to Bowman (Northwest District), fulltime, from Vergas/Dent/Frazee (North Star District – Minnesota Annual Conference), fulltime, effective July 1, 2018.

Daniel P. Bader (Full Elder) to Stillwater:  First (Big Waters District – Minnesota Annual Conference), fulltime, from Pierre:  First (Southwest District – Dakotas Annual Conference), fulltime, effective July 1, 2018. Dan follows Martin B. Raths (Full Elder – Minnesota Conference) and Donna R. Buell (Other Denomination) as they transition to the retired status.

Teresa Whetsel (Licensed Local Pastor) to Miller (Southwest District), fulltime, from Arlington/Lake Preston (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2018.

Randy Maddox (Full Elder) to the Retired Status from Extension Ministries:  William Kellon Quick Professor of Wesleyan and Methodist Studies, Duke Divinity School, effective July 1, 2018.

Ron Olson (Full Elder) to Montrose (Southeast District), .75 time, from Bowman (Northwest District), effective July 1, 2018. Ron follows Nancy Manning who has been serving Montrose in the retired status.

Jordan Louks (Provisional Elder – Projected June 2018) to Alexandria/Ethan (Southeast District), fulltime, from seminary, effective July 1, 2018. Jordan follows Howard Grinager who has been serving in the Retired Status.

Jennifer McDonald (Licensed Local Pastor) to Minot Vincent (Northwest District), fulltime, from seminary, effective July 1, 2018. Jennifer will follow Mary Johnson, Interim Pastor (Other Denomination).

Matthew Richards (Full Elder) to Medical Disability Leave from Miller (Southwest District), effective January 30, 2018.

Andrew Gross ( Newly Licensed Local Pastor) to Madison (Southeast District), .75 time, effective January 1, 2018.

Steve Behrens (Full Elder) to Hitchcock (Southeast District), fulltime, from Steele/Tuttle/Robinson (Northwest District), effective July 1, 2018.

Jeanne Sortland (Licensed Local Pastor) to Wimbledon/Kensal (Northwest District) less than fulltime, effective July 1, 2018. Jeanne follows Becky Holten (Licensed Local Pastor) who is transitioning to the retired status.

Thomas Carlson (Licensed Local Pastor) to Cresbard/Tolstoy (Southwest District), fulltime, from Groton/Conde (Northwest District), effective July 1, 2018. Tom replaces David Birkeland who is transitioning to the retired status.

Jason Christensen (Licensed Local Pastor – projected 7/18) to White River/Mission (Southwest District) fulltime, effective July 1, 2018. Jason replaces Linda Baldock who has been serving White River/Mission in the retired status.

Jeff Lathrop (Licensed Local Pastor) to Grand Forks Wesley (Northeast District) fulltime, from Huron First Associate (Southeast District), effective July 1, 2018. Jeff replaces Gerald Bass who has been serving Wesley in the retired status.

Robert Salmonson (Full Elder) to Personal Leave of Absence from Alexandria/Ethan (Southeast District), effective December 10, 2017.

Howard Grinager (Retired Full Elder) to Alexandria/Ethan (Southeast District), less than fulltime, serving as Interim Pastor in the Retired Status, effective December 10, 2017.

Jennifer Hallenbeck Orr (Full Elder) to Bismarck McCabe (Northwest District) as Worship Pastor, .75 time from Bismarck McCabe as Senior Pastor, fulltime, effective January 1, 2018.

Mark Ehrmantraut (Full Elder) to Bismarck McCabe (Northwest District) as Executive Pastor, fulltime, from Bismarck McCabe as Discipleship Pastor, fulltime, effective January 1, 2018.

Peary Wilson (Retired Full Elder) to Edgemont United/Pringle (Southwest District), one-half time, effective September 1, 2017. Pastor Wilson is serving while in the retired status.

Corey Enfield (Newly Licensed Local Pastor) to Yankton First/Gayville-Volin (Southeast District), three-quarter time, effective November 5, 2017.

John E. McKnight, Jr. (Retired Elder) to Kimball United (Southeast District) as interim, three-quarter time, serving in the retired status, effective November 1, 2017.

Mike Waldrop (newly Licensed Local Pastor) to Aberdeen First (Northeast District) as Associate, effective August 1, 2017. Mike has been assigned to Aberdeen First as Supply Pastor since July 1, 2017, prior to receiving his License for Pastoral Ministry.

Kippy Udehn (Licensed Local Pastor) to Highmore/Harrold/Blunt (Southwest District), less than fulltime, from Hitchcock (Southeast District), less than fulltime, effective September 1, 2017.